Marina Punat na ostrově Krk získala letošní titul Zlatá kotva udělovaný nejlepším přístavům pro jachtaře v Chorvatsku. Cenu dostal nejstarší jachtařský přístav v zemi založený v roce 1964. V marině je zakotveno více než 1 300 lodí. Během léta registruje asi tři tisíce zakotvení. Pro turistiku je situována na dobrém ve místě ve skryté, ale rozlehlé zátoce, na ostrově, který je mostem spojen s pevninou, má letiště a loděnici se servisními službami. Od roku 1998 vyvěšuje Marina Punat modrou vlajku čistého moře a životního prostředí.

Zlatou kotvu udělila novinářsko-jachtařská posádka deníku Jutarnji list, která na čtrnáctimetrovémetrové plachetnici v průběhu června, července a srpna obeplula Jadran od Umagu do Dubrovníku. Její cesta trvala 57 dní a měřila a 615 námořních mil. Hlídka navštívila 32 nejvýznačnějších chorvatských jachtařských přístavů a četné skryté zátoky, oblíbená letní kotviště a letoviska.

Tato  novinářská jachtařsko-turistická akce, první svého druhu v Chorvatsku, probíhala pod záštitou Chorvatského turistického sdružení ve spolupráci s Ministerstvem cestovního ruchu Chorvatska a za podpory mnoha sponzorů.

Název Námořní hlídka deníku Jutarnji list „Zlatá kotva“ 2017 nese podle vyznamenání, které je u této příležitosti udělováno nejlepšímu chorvatskému jachtařskému přístavu podle ohodnocení hostů. O tomto, stejně jako o dalších uznáních-oceněních, která byla udělována 16. září tohoto roku ve městě Mali Lošinj, rozhodovalo 1131 jachtařů, jichž se členové hlídky během své plavby dotazovali a popovídali si s nimi.

Hodnocení bylo provedeno na základě anketních dotazníků, které vyplňovali hosté-jachtaři v každém jachtařském přístavu a v nichž odpovídali na 7 otázek o pořádku, organizaci a čistotě v jachtařském přístavu, o přívětivosti personálu, restauračních, zábavních a sportovních zařízeních známkami od 1 do 5 pro každou kategorii. To tvořilo 70 procent celkové známky jachtařského přístavu, zatímco 30 procent tvořila známka hlídky ve funkci poroty, také od 1 do 5, avšak za celkový dojem o jachtařském přístavu.




Další oceněné jachtařské přístavy

ACI MARINA SLANO – získala podle ohodnocení hostů chorvatských jachtařských přístavů v jachtařské sezóně 2017 uznání za druhé místo se získanými 4,52 body z možných 5. ACI marina Slano je nejnovějším jachtařským přístavem v ojedinělém celosvětovém řetězci a systému pobřežního a námořního cestovního ruchu a nese jméno jeho zakladatele Veljka Barbieriho. Byla otevřena v minulém roce a toto je první celá sezóna jejího provozu. Je situována v rozlehlé zátoce, jinak oblíbeném kotvišti jachtařů a v klidném místě Slano, které je známé rodinnou turistikou a vynikajícími plážemi.
ACI marina Slano je moderně koncipována, má 200 kotevních stání, snadný přístup, velký prostor pro manévr při vplouvání a vyplouvání a šířka pontonu a prostoru mezi loděmi jí dává zvláštní komfort a soukromí pobytu na kotevním stání.

OLIVE ISLAND MARINA, Sutomišćica, ostrov Ugljan – získala podle ohodnocení hostů chorvatských jachtařských přístavů v jachtařské sezóně 2017 uznání za třetí místo se získanými 4,49 body z možných 5.
Někdejší zchátralé vývaziště bylo před několika lety přeměněno na současnou butikovou marinu Olive Island, která je dnes skutečným skvostem mezi malými moderními jachtařskými přístavy. Obzvlášť láká jachtaře, kteří hledají klid, ticho, krásu a bezchybný pořádek a upravenost na každém kroku. Marina má všechny služby své kategorie.

Zvláštní uznání

ACI MARINA CRES – získala podle ohodnocení jachtařů v anketě Námořní hlídky 2017 zvláštní uznání „Moje nejmilejší marina“. Překrásný jachtařský přístav pohodlně situovaný v hluboko táhlé a chráněné zátoce Creského zálivu, ve všem dotažený a funkčně upravený. Čisté moře a péče o životní prostředí zajistily ACI marině Cres modrou vlajku, kterou vyvěšuje již 18 let.

Zvláštní uznání za mimořádný přínos k rozvoji chorvatského pobřežního a námořního cestovního ruchu a velkorysou pomoc a podporu organizaci Námořní hlídky deníku Jutarnji list 2017 bylo uděleno společnosti Adriatic Croatia International Club d.d. – ACI.

Autorem snímku je Boris Kovačev/CROPIX.