Velvyslankyně Chorvatska Ines Troha tento týden iniciovala pojmenování některé z pražských ulic po svém krajanovi a někdejším příteli Tomáše Garrigua Masaryka. V budoucnu by tedy obyvatelé i návštěvníci Prahy mohli chodit po veřejném prostranství označeném jménem Stjepana Radiće.

Velvyslanectví věří, že vedení Prahy na jeho návrh přistoupí. „Iniciativa byla vřele přijata a v nejbližší době bude předána k posouzení příslušné komisi,“ uvedl web chorvatské ambasády v Praze.




Stjepan Radić se narodil v roce 1871 v Martinské Vsi nedaleko Sisaku v chorvatském vnitrozemí. Vystudoval v Paříži a nějaký čas se v Praze živil jako spolupracovník českých novin. Později odešel zpět do Chorvatska a působil jako tamní dopisovatel pro české a francouzské deníky. Později založil Chorvatskou selskou lidovou stranu a od roku 1908 za ni zasedal v parlamentu zvaném Sabor. Po 1. světové válce se významně podílel na vyjednávání, která vedla k ustavení prvního jugoslávského státu. Ve vzniklém státě byl kvůli svému odporu k centristicky pojaté zemi v opozici, později však získal post ministra školství. Jeho život ukončila v roce 1928 střelba v bělehradském parlamentu, při které byl vážně zraněn a zanedlouho zemřel.

Snímek jsme převzali z webu ambasády.