Muzeum krapinských neandrtálců ležící v chorvatském regionu Zagorje. Muzeum je významným turistickým cílem, většina Čechů je však mine a Krapinu zná jen jako místo, kde se najíždí na chorvatskou dálnici.

Naleziště neandrtálců byl v Krapině objeveno na konci 19. století. Vědci zde vykopali z písku stovky kostí starých na 130 tisíc let. Ukázalo se, že ostatky patří zřejmě devíti lidem, ani jedna kostra však není celá. Stopy na kostech navíc ukázaly, že nalezení příbuzní moderního člověka byli zřejmě oběti kanibalů. Před několika lety rovněž odborníci na jednom z žeber našli stopy po rakovinném bujení, což změnilo pohled na výskyt tohoto onemocnění v dávných dobách.

Muzeum představuje krapinské nálezy moderní multimediální formou. Interaktivní expozice příchozím představují vznik planety Země, vývoj živočišných druhů až po člověka a ukazují, jak neandrtálci žili.




Potenciální návštěvníci by měli v budoucnu o krapinském muzeum více slyšet, protože právě tento typ turistických lákadel zapadá do strategie podpory aktivit mimo hlavní turistickou sezónu. Chorvatsko usiluje o turisty i v jiných ročních obdobích, než je léto, a v jiných regionech, než jsou přímořské oblasti.

Podle chorvatského ministra cestovního ruchu Antona Klimana se země chce více zaměřit i na jiné cíle než je jen „slunce a moře“. „V tomto smyslu budeme určitě dělat vše proto, abychom prohloubili a posílili propagační aktivity,“ říká ministr Kliman.

Muzeum je otevřeno denně kromě pondělí a některých státních svátků. Konkrétní otevírací dobu v jednotlivých měsících najdete na webu krapinského muzea. Dospělí za návštěvu zaplatí 50 kun, děti, studenti a senioři polovinu.