Sezóna potápění v Chorvatsku začíná na jaře a trvá do listopadu a v závislosti na hloubce ponoru můžete očekávat teplotu od 13°C do 18°C. Atraktivní lokality pro potápění se nacházejí podél celého pobřeží a nejjednodušší je navštívit je organizovaně prostřednictvím některého z potápěčských klubů, který zajistí vybavení a odborné vedení – v Chorvatsku
je jich registrováno více než sto.
Největší potápěčskou atrakcí na chorvatském pobřeží je zcela jistě vrak rakousko-uherské linkové lodi Baron Gautsch, která v roce 1914 narazila na minu a potopila se nedaleko Rovinje. Osmdesát čtyři metrů dlouhá loď leží vzpřímeně na písečném mořském dně v hloubce 40 metrů a nyní je umělým útesem, na kterém svůj domov našly mnohé rostlinné a živočišné druhy, a tak je při ponoření možné vidět hejna gavunů, ropušnice, mořany, různé korály a houby.
U východního pobřeží Cresu se nacházejí ostrůvky Veli a Mali Ćutin s atraktivní podvodní stěnou, která klesá do hloubky více než 50 metrů, a o něco jižněji, u ostrova Premuda, je potápěčskou atrakcí jedinečný systém podmořských jeskyní, který je pro svou velikost a krásu nazýván Katedrála.
Nedaleko Hvaru, v souostroví Pakliených ostrovů, je vynikající lokalitou pro potápění v podmoří ostrůvku Vodnjak s kamenným obeliskem, který se pro svůj tvar nazývá Kampanel. Z lokalit na jižním Jadranu je třeba zmínit také ostrůvek Mrkanjac u Cavtatu, potom podmoří kolem mysu Lenge na Mljetu, podmořské útesy ostrůvku Bijelac v blízkosti Lastova a podmoří kolem Visu, kde vedle četných vraků lodí leží i několik desítek letadel z Druhé světové války.
Text jsme převzali z příručky Nautické Chorvatsko.
Foto je jen ilustrační.
Už jste členy naší skupiny Milujeme Chorvatsko – diskusní fórum na Facebooku? Přidejte se k nám a žádná důležitá informace vám neunikne.