Úplně nejstarší doklady přítomnosti vinné révy na území dnešního Chorvatska jsou staré asi 60 milionů let. Fosilní zbytky této rostliny se našly v blízkosti města Krapina. Tato oblast je proslavená mnohem mladšími archeologickými nálezy neandrtálců, které však s vinnou révou nijak nesouvisejí.
Zájem člověka o vinnou révu a nápoj z ní dokladují nálezy z ostrovů Vis a Hvar. Zde se dochovaly nádoby na víno, které lidé vyrobili v šestém století před naším letopočtem. Na nádobách byl vyražen vinný hrozen a ze stejných lokalit pocházejí také stejně staré džbány na víno.
Kultura pěstování vína se na území dnešního Chorvatska šířila ve dvou směrech, a to do kontinentální a přímořské části. Toto rozdělení trvá až dodnes a obě oblasti se liší nejen geograficky, ale také geologicky, ekologicky a ekonomicky. Rozdíly mezi vinařskými regiony od severozápadu země až po dubrovnický region jsou proto značné.
Příště se zaměříme na jednotlivá vína, kterých je v Chorvatsku přes 60 původních druhů.
Při psaní článku nám pomáhaly informační materiály Chorvatského turistického sdružení.
Už jste členy naší skupiny Milujeme Chorvatsko – diskusní fórum na Facebooku? Přidejte se k nám a žádná důležitá informace vám neunikne.