Na Istrii se vystřídaly mnohé civilizace a kultury, které po sobě zanechaly mnohem víc, než jen historické příběhy. V nevelké oblasti naleznete předhistorická hradiska i antická městečka. Dokonce i ta středověká, opevněná, která si přivlastnila téměř každý pahorek nacházející se ve vnitrozemí Istrie se zachovalými charakteristickými ulicemi, náměstím, kostelem i městskou lodžií. Zjistěte, proč se Humu říká nejmenší město na světě, a co inspirovalo francouzského spisovatele Julese Verna k tomu, aby děj jednoho ze svých románů umístil do města Pazinu. Zjistěte také, proč Dvigrad v 17. století jednoduše zmizel ze světa a mnoho dalších věcí. Brány istrijských městeček jsou pro vás otevřeny dokořán.

Gastronomie

Istrijská kuchyně je známá i ve světovém měřítku a svědčí o tom i skutečnost, že se nachází v mnohých prestižních etnogastronomických průvodcích, v nichž jsou restaurace a sklípky z celé – ho poloostrova zahrnuty do jejich elit – ních okruhů. Kromě kulinářských pochoutek Istrie má i mimořádná vína i velkolepý olivový olej. FlosOlei, světová „bible“ extra panenských olivových olejů, Vini buoni d´ Italia a Michelinův průvodce Itinerari tra i vigneti své stránky naplnili istrijský – mi oleji a víny. Splnění přísných kritérií, která jsou před – pokladem k tomu, aby se dostaly na tyto prestižní stránky, poukazuje na to, že Istrie má skutečně co nabídnout gurmánům, kteří plni zvědavosti přijíždějí na tento kouzelný jadranský poloostrov.

Cyklostezky a turistické stezky

Istrie je stále vyhledávanější destinací všech milovníků aktivit pod širým nebem, kde si mohou užívat v každém ročním období. Od východního po západní pobřeží Istrijského poloostrova, od jeho kopcovitého severu přes zelené vnitrozemí až po jižní pobřeží, které svou krásou bere dech, prochází více než 120 značených cyklostezek a kolem 80 značených turistických stezek, které Istrii pokrývají jako pavuči – na. Tady se můžete procházet podél pobřeží, běhat vinicemi nebo si vychutnat jízdu na kole atraktivními stezkami, které se vinou středověkými městečky

Pyšní strážci zelené Istrie

Vystavěny na pahorcích, pod nimiž se nalézá plodné údolí řeky Mirny, lákají návštěvníky městečka Grožnjan1a , Oprtalj, Motovun i Buzet. A to předně svojí architekturou i četnými akcemi a událostmi. Jihovýchodně od Buzetu se nachází středověké městečko Hum, domov starého slovanského písma hlaholice a cenných fresek z 12. století. Hum byl nazván nejmenším městem na světě. Nesčetná údolí a pahorky střední Istrie vytvořily mnohé kouzelné osady, zatímco v jejím srdci se umístilo městečko Pazin1c . Jeho tvrz je největším a nejlépe dochovaným středověkým opevněním v Istrii. Tyčí se nad hlubokým údolím kudy protéká řeka Pazinčica.

Krásy východního pobřeží

Na východním pobřeží istrijského poloostrova, kde se vysoké pahorky noří do mořského blankytu Jadranu, naleznete historický Labin i Kršan, nejmladší istrijské městečko Rašu a turistickou perlu Rabac. V Labinu vás okouzlí staré městské jádro s městskou lodžií a s četnými paláci. Kostelní zvonice ze XVII. st. zve k výstupu odkud se rozléhá impresivní výhled na Kvarnerský záliv a Rabac. Nedaleko od Labinu střeží Kršan kulturní a historické dědictví, které v jednotlivých osadách pamatuje XI. st., zatímco dějiny Raše začínají teprve ve 30. letech XX. století, kdy bylo pro potřeby těžby postaveno městečko pojmenované podle řeky, o níž jsou zmínky již z doby antiky. Ještě v IX. st. byl Rabac malou rybářskou vesnicí, ale překrásná mořská zátoka nemohla být delší dobu skryta. Brzy tam zavítali i první výletníci, ale i anglický cestopisec Richard Francis Burton, který v něm pobývá roku 1876.

Antická města jižní Istrie

Zmínka o Pule a její neuvěřitelné historii je již známá z mýtu o Argonautech a jejich pátrání po zlatém rounu. Třítisíciletá minulost města od Histru až po Římskou říši, Benátskou Republiku a Rakousko-Uherskou monarchii nabízí bohaté itineráře. Největší antická památka v Pule (Aréna) pochází z 1. století. Někdejší bojiště gladiátorů je dnes koncertní a festivalovou scénou světového věhlasu. V akvatoriu jižní Istrie kde je plno zátok a ostrůvků se umístil i jediný národní park v Istrii – souostroví Brijuni. Někdejší místo setkávání evropského i světského jet setu. Se svými 14 ostrovy je považován za jeden z nejkrásnějších středozemních archipelagů. Proti Brijunám se nalézá skrytá a malebná Fažana, městečko, které si bedlivě hlídá a oživuje stoletou rybářskou tradici. V zázemí se nalézá městečko Vodnjan s nejvyšší zvonicí v Istrii, a ten vznikl na místech předhistorických hradisek ve tvaru koncentračních kruhů. Jihovýchodní část istrijského pobřeží zdobí ještě stále neobjevené atraktivní pobřeží Marčan a Ližnjan, zatímco na nejjižnějším konci Istrie najdete jedno z nejznámějších turistických měst na poloostrově a je jím Medulin, ale nejjižnější mys Kamenjak, mimořádně chráněná krajina obehnána řadou jedenácti neosídlených ostrůvků.




Rovinj

Rovinj

Městečko Rovinj

Rovinj, to nejromantičtější městečko ve Středomoří vás svede svými úzkými uličkami i příjemným ovzduším, tradičním zpěvem u sklenice vína v četných sklípcích, ale i rybářským člunem batanem, jehož nevelké muzeum se nalézá v rejstříku UNESCO mezi v praxi nejlépe dochovaným nehmotným dědictvím. Kostel sv. Eufémie se tyčí nad městečkem a patří mezi nejkrásnější barokní stavby na Istrii. Sv. Eufémie je zároveň patronkou města a její relikvie jsou uchovávány v sarkofágu stejnojmenného kostela. Městečko Bale je typickým představitelem istrijských městeček vystavěných na kopcích. Jistě vás okouzlí svými úzkými klikatými uličkami i kamennými domky a získá si vás jak krásou, tak i autenticitou. Pokud na své cestě zelenou Istrii budete pokračovat, ocitnete se ve Svetvinčenatu, jehož tvrz, kostel i nádherné renesanční náměstí vytváří dokonalou scénografii k velkolepým uměleckým akcím i událostem. Ve Žminji se nacházejí starobylé istrijské domy, které dnes patří k tzv. agroturizmu anebo farmářskému cestovnímu ruchu. Kromě ubytování se tam nabízí i domácí istrijská kuchyně, zatímco u Kanfanaru, dopravního uzle Istrie, se ukrývá tajůplný pomník – středověký Dvigrad.

Poreč a perly západního pobřeží

Poreč, bývalá římská kolonie, je mimořádným příkladem města, které se vyvíjelo v románském slohu spolu s překrásnými benátskými gotickými paláci. Díky nim se z obvyklé procházky stává skutečný zážitek. Eufráziova bazilika je jedinečný příklad raného byzantského umění ve Středomoří z 6. století. Baziliku dal postavit tehdejší biskup Eufrazius. Celý komplex (bazilika, křtitelnice, atrium, zvonice, biskupský palác) figuruje na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Oblasti Tar a Vabriga jsou široko daleko známé svým extra panenským olivovým olejem, ale velmi specifické je i zázemí západní istrijské riviéry a patří tam Kaštelir a Labinci, Višnjan a Vižinada obklopeny plodnými poli, olivovými háji i vinicemi. Vrsar a Funtana jsou rybářská městečka mezi Porečí a Limským kanálem a okouzlují svým jedinečným archipelagem, zelení i křišťálově čistým mořem.

Severozápadní Istrie

městečko Umag

Městečko Umag

Umag je městečko s výjimečně zajímavými dějinami: odhalili jej římští šlechtici a rozhodli se, že si jej přivlastní jakožto letní rezidenci. Veškerý lesk, přepych i půvab oněch časů se dodnes odráží na benátských domech ve starém městském jádru. Novigrad je typickým rybářským městečkem s velmi dobře chráněným přístavem a malebným pobřežím. Pyšní se svým bohatým kulturním dědictvím a oplývá jak historickými pamětihodnostmi, tak i vrcholnými gastronomickými pochoutkami. V jeho zázemí se nalézají překrásná pahorkatá místa – opevnění s neuvěřitelnými výhledy a s obdivuhodnou minulostí. Městečka Buje a Brtonigla jsou středem tohoto známého vinařského kraje, kde se také hojně pěstují olivové háje.

Střet zcela rozlišných světů je jen velmi mírným porovnáním s tím co lze spatřit i pocítit v královské Opátii a Crikvenici, v námořnické Rijece a v kameni vytesaném ostrově Krku i Cresu, na léčivém ostrově Lošinji, písečném ostrově Susku, na květinovém ostrově Iloviku a na zalesněném ostrově Rabu. Co ale mají všechna tato místa společného? Možná je to něco, co už dávno v 19. století odhalila evropská šlechta, když si tuto oblast ve Středomoří s příjemným počasím a bohatou vegetací volila ke svému odpočinku. Díky ní zde vznikly první rozkošné vily a hotely, a stejně tak i první chorvatské riviéry: opatijská, crikvenická, novovinodolská… Tehdy ale nebyli světoběžníky jen šlechtici, nýbrž i námořníci z Lošinje, kteří ze svých plaveb dovezli do vlastních zahrad více než 80 druhů exotických rostlin. Na vaší cestě vás doprovází rozkvetlé městské zahrady a krajina zkrášlená lesy, olivovníky, keři šalvěje, rozmarýnem a levandulemi.

Vítejte u provoněné brány Jadranu!

Text jsme převzali z aktuální informační brožury vydané Chorvatským turistickým sdružením. Celou příručku si můžete stáhnout z našeho webu.